Biegunka u kota – jakie mogą być przyczyny?
Powody biegunki mogą być różne. Od tych zupełnie błahych, jak zła karma lub problemy trawienne, po groźniejsze choroby. Jeśli ta dolegliwość utrzymuje się u Twojego pupila przez dłuższy okres, to nie zwlekaj, tylko wybierz się z nim do weterynarza w celu postawienia właściwej diagnozy.
Co może powodować biegunkę? Rozwolnienie to dość uciążliwa dolegliwość, zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego właściciela. Zwierzę, w przeciwieństwie do ludzi, nie potrafi powiedzieć, że coś mu dolega, więc biegunka to sygnał, który wysyła organizm kotów, że dzieje się niewłaściwego. Powody rozwolnienia u czworonogów są różne.
Czasem przyczyną może być zwykła niestrawność lub zjedzenie popsutego jedzenia. Jeśli problem tkwi w złej diecie to nie masz się czym martwić. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas.
Wtedy może być objawem poważniejszej choroby i w takim przypadku niezbędna jest wizyta u weterynarza. Leczenie biegunki u kotów W zależności od przyczyny tej dolegliwości, lekarz weterynarii może zastosować różne metody leczenia. W tym celu niezbędne może okazać się pobranie od kota próbki krwi i kału, co pomoże jednoznacznie wskazać przyczynę rozwolnienia.
Jeśli biegunka jest wynikiem problemów z układem pokarmowym to najprawdopodobniej specjalista zaleci stosowanie lekkostrawnej diety, która ureguluje działania trawienne lub wykluczenie jakiegoś składnika z menu Twojego kota. Jeśli biegunka jest wynikiem poważniejszych wirusów i doprowadzi do odwodnienia organizmu, to weterynarz zastosuje kroplówkę w celu uzupełnienia płynów.