Społeczne motywy migracji
Dla wielu z nas motyw finansowy, stanowiący częstą przyczynę migracji, może okazać się nad wyraz poważny. Dla innych jednak jest to powód kompletnie niewystarczający, czy nawet przyziemny. Tak samo przedstawia się sytuacja społecznych motywów migracji – dla jednych będą poważne, podczas gdy dla innych, wyjątkowo błahe. Niezależnie od podejścia do tego typu spraw, warto wiedzieć, co kryje się pod tym właśnie pojęciem.
Społecznym powodem migracji może być między innymi zawarcie małżeństwa z mieszkańcem innego kraju czy choćby rejonu. W tym drugim przypadku zwykle nie wiąże się to ze zbyt znacznymi różnicami kulturowymi. Tymczasem mieszkańcy innych krajów mogą w znaczny sposób zaskoczyć nas sposobem, w jaki żyją na co dzień. Niejednokrotnie tego typu rozbieżności stanowią ogromną przeszkodę na drodze do utrzymania idealnego związku.
Innym powodem migracji, który zaliczymy do grupy społecznych, jest podejmowanie nauki w miejscu innym, niż nasze obecne miejsce zamieszkania. Najczęściej spotykamy się z tego typu migracjami na etapie studiów. Zwykle, by podjąć studia na wymarzonym kierunku, musimy udać się do innego miasta. Czasami jednak wysokie ambicje lub dobre wyniki w nauce zawiodą nas nawet na uniwersytet umieszczony w innym kraju.